
Днес ще поговорим за важността на градското озеленяване като естествен и необходим начин за справяне с климатичните промени в урбанизираните територии. Ето какво имаме предвид: градската инфраструктура става все по-обширна и сложна, което прави отвеждането на дъждовните води все по-трудно. В същото време екстремните изменения в климата са причина за повече и по-интензивни валежи, редуващи се с дълги периоди на суша. Всичко това води до неотложната нужда от справяне както с дъждовните води в градовете, така и с повишените температури и нива на въглероден диоксид. „Едно от най-естествените решения на тези проблеми са дърветата. Те ни дават кислород, усвояват CO2, осигуряват сянка и просто ни правят по-щастливи. Ето защо Wavin, доказан разработчик на решения за управление на води, създаде специалната система за дървета в градски условия Wavin TreeTank.
Дъждовната вода като ценен ресурс за градската среда
Решаването на проблема с изхвърлянето на дъждовна вода, като същевременно се създават повече места за охлаждане и се добавя „зелен” характер на сивите градове е интересно предизвикателство. За целта следва да се комбинират различни решения, но на първо място да се промени възприятието за градовете, когато става въпрос за дъждовна вода. Вместо да третираме дъждовната вода като опасна, каквато може да бъде, трябва да потърсим ползите от нея. Иначе казано, оптималното управление на дъждовна вода води до по-добър контрол на растителността, което помага значително за поддържането на нашата градска среда хладна, комфортна и годна за живеене.

Една от най-важните причини, поради които градовете не могат да се справят с големи количества дъждовна вода, е, че все още не са проектирани за това. Нашите улици и пътища просто не са в състояние да поемат текущите валежи, което обяснява факта, че стремежът на градовете е да се отърват от водата. Това възприятие обаче се измества все повече и повече към идеята, че водата може да се използва и за охлаждане – чрез връщането ѝ към повърхностни водни басейни и използването ѝ за поливане на дървета.
Във Wavin гледат на водата като на възможност и ценен източник, а не като заплаха за градските райони. Ето защо те търсят отговор на въпроса: как можем да използваме тези големи количества дъждовна вода, така че да я свържем с дърветата в градската среда и да постигнем т.нар. затворен цикъл.
Wavin TreeTank® – свобода за дърветата по градските улици
Осигурявайки кислород, както и сянка, дърветата могат лесно да се борят с топлинния стрес, ако им се помогне в растежа. По-големите и по-здравите дървета могат да помогнат на градовете да бъдат надеждни за бъдещето, като действат във функцията на естествен климатик. Едно напълно пораснало дърво е в състояние да абсорбира около 150 килограма CO2 годишно. Така че решението за борба с изменението на климата и топлинния стрес изглежда просто: засаждане на дървета в градовете. Но има едно голямо препятствие: пространството. Съществуващата инфраструктура и необходимостта от нови домове за нарастващото население не им позволява да растат свободно под и над земята, особено в натоварените градски центрове.
Решението, което Wavin дава за това е Wavin TreeTank® – система, състояща се от модулни единици, инсталирани около празно място, където ще бъде позиционирано дървото. След като дървото бъде засадено, се монтират тръбопроводи за напояване и вентилация. Системата Wavin TreeTank осигурява достъп на корените до вода, хранителни вещества и въздух. Така корените получават необходимото им пространство, за да растат и да се разклоняват. В същото време системата действа като бариера срещу растежа на корените, така че те да не нанасят щети на настилките и тръбопроводите.
През 2019 г. в град Хаселт, Белгия, е реализиран пилотният проект Wavin TreeTank, който дава възможност на общината да засади 86 големи дървета в квартал Quartier Bleu. След това, още същата година, стартират още 11 проекта в цяла Европа (Германия, Холандия, Дания и Ирландия).

Зелени, прохладни, красиви – градовете на бъдещето с достатъчно дървета
За щастие, в световен мащаб забелязваме, че ландшафтните архитекти и градските власти осъзнават колко е важна зеленината за един град. Организацията на обединените нации също „предизвиква“ градовете да отглеждат повече дървета. Скандинавските и в частност датските градове са сред лидерите в това отношение. Лондон се стреми към 10% повече зеленина до 2030 г., а Брюксел – да увеличи зеленината със 17%. Френското правителство, от своя страна, прие законодателство, изискващо определен процент зеленина в градовете.
Освен справянето с дъждовната вода, намаляването на топлината и контрола върху климата, има един въздействащ и вероятно доста изненадващ страничен ефект, който не бива да се пренебрегва. По думите на Вим Вандекаутър, мениджър бизнес развитие във Wavin, дърветата са в основата на това цените на жилищата да се повишат с между 5 и 18%. Това е един вид финансово измерение, но показва социалния характер на едно дърво.
.Дървото е отправна точка, място за социални срещи, въздушен филтър, осигуряващ сянка и не на последно място – хората обичат да виждат дървета в близост до дома си.
Ако желаете да получите повече информация за продуктите или да направите запитване, можете да използвате специалната форма за регистрация на запитвания на HTI. Там ще намерите удобен начин да уточните вашите изисквания и да получите персонализирана оферта.